termeti i shkupit
Tërmeti i Shkupit u ndje në hapësirë prej rreth 50.000 metrash katror. Mbi 200,000 persona mbetën pa kulm mbi kokë.


Tërmeti me intensitet prej 5, Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku humbën jetën 1070 persona, ndërsa u lënduan 3 mijë të tjerë. Tërmeti i Shkupit - 1963 (maqedonisht: Skopski zemljotres 1963) ishte një tërmet i cili ndodhi në Shkup, Republika Socialiste e Maqedonisë (sot Maqedonia e Veriut), atëherë pjesë e RSF Jugosllavisë, më 26 korrik 1963, në shkallën 6.1 MM, e që mbyti mbi 1.070 njerëz, u lënduan mes 3,000 dhe 4,000 njerëz, ndërsa më shumë se 200,000 njerëz mbetën të pastrehë. Nga tragjedia në Shkup u shqetësua dhe u angazhua mbarë bota. Nga tërmeti u shkatërruan 15,800 ndërtesa dhe u dëmtuan 28,000 të tjera. Tërmet me epiqendër 760 kilometra në jug të Shkupit, në Detin Mesdhe, me intensitet 5,8 ballë sipas shkallës së Rihterit, është ndjerë sot menjëherë pas mesnatës në ora 00:43, njofton Observatori sizmologjik pranë Fakultetit të shkencave matematiko-natyrore në Shkup. 56-vjet nga tërmeti i Shkupit. Nga goditja u rrënuan 15.800 banesa, ndërkaq u dëmtuan 28.000.

Mbi 200.000 njerëz mbetën pa kulm mbi kokë.

Dos Gardenias (Para Ti), Voxel Fighting Game, Ari Fitz Lipstick Alley, Touchstone Pictures Logopedia, Stuart Little 3 Big Photo Adventure 100%, How Many Earthquakes In 2019, Minecraft Switch Sale, Leidos Phone Number, Jelly And Josh, Southern Fried Rabbit, Dead Island Mobile, Kraftwerk - The Model, Nike Sb Janoski Ivory And Gum, Osu Tulsa Tickets, Fearless Meaning In Arabic, Gravity And Gravitation, Lean Meats Oamaru Jobs, I'll Be Back Soon In Spanish, Insight Tv Samsung, The Spaceship Company Test Flight, Adelaide Live Radio, Earthquake January 26, 2020, Does Nasa Make Clothes, Phoenix Force Powers, Manchester City Updates, Tutoring Techniques For English, Dee Ford Career Stats, Artificial Intelligence And Organizational Behavior, Importance Of Brand Essence, Brave Story: New Traveler Reddit, Jackson Wang Album, Kicks On Fire, DARPA Falcon Project, Weather Satellite Forecast, Tales Runner Shut Down, Where Was Rebecca Filmed, Roland Martin Fisherman, Blanco Fracture Zone And Mt St Helens, Spatial Extent Of Cyclone Idai, Chevron Board Of Directors, Seven Sharp Dunedin, Silver Games Love Tester, Mission Possible Korea, Psych Root Word Medical, Big Time Rush - Big Night, Sky And Space Global Funding, Porto U19 Vs Benfica U19, Emergency Radio Frequency Nz, New Zealand Weather In January 2019, Just Another Woman In Love Karaoke Tagalog, Lg 43um7400plb Manual, Honeywell Headquarters Address, Topshop Shoe Size Guide, Vukovar Water Tower, How Are Asteroid Masses Measured, Train Crash Uk Today, Engel Roto Coolers, Should We Invest In Space Exploration, Wellington Rainfall By Month, Miriama Kamo Book, Excel Desktop Application, German V2 Rocket Engineer, True Blue Origin, Tomorrowland 2013 Aftermovie Tracklist, Tesla Quarterly Report 2019, In My View Sky News Panel, Informer 3838 Episodes,